fbpx
Toode lisatud ostukorvi
Muuda sisu Edasi vormistama

Autodiagnostika

Mida autodiagnostika endast kujutab?

Me kõik teame, et hea tervise säilitamiseks on mõistlik käia iga aasta tervisekontrollis. Auto diagnostika on analoogne tervisekontrollile – see on kontroll, mille käigus tuvastatakse, kas autol on mingeid vigu.

Paljud autojuhid unustavad autodiagnostika täielikult ära, arvates, et see on oluline ainult siis, kui probleem on juba tekkinud ning tihtipeale ei mindagi diagnostikasse enne, kui mootoririkke märgutuli ei põle. Tegelikult aga on tegemist olulise kontrolliga, mis aitab vältida tõsisemaid probleeme ning just taoliste probleemide ennetamiseks ongi tähtis auto olukorda kontrollida regulaarselt, näiteks iga-aastase hoolduse käigus.

Mida auto diagnostika hõlmab?

Laias laastus tähendab diagnostika seda, et auto pannakse „arvuti taha“ ehk teisisõnu, diagnostikaekspert kasutab spetsiifilist diagnostikaprogrammi, mis analüüsib erinevaid auto komponente, alates süütesüsteemist kuni heitesüsteemideni. Tänu autosse sisseehitatud mikrokiipidele ja sensoritele saab tarkvara leida probleeme mitmetes olulistes süsteemides nagu näiteks:

  • mootor
  • käigukast
  • heitgaasisüsteem
  • pidurisüsteem
  • kütusepihustid
  • jahutusvedelik ja muu sellega seonduv
  • drossel, ja palju muud

Mis muudab diagnostikatesti aga keeruliseks, on fakt, et testi käigus loetakse sisuliselt lihtsalt auto parameetreid ning vaadatakse, kas need klapivad sõiduki tavaliste parameetritega. Teisisõnu, diagnostika annab teada, kui mõni näitaja on normaalsest nihkes. Järgmise sammuna peavad mehhaanikud juba manuaalselt välja selgitama, mis on täpselt tekitanud nihke.

Diagnostika muudab aga mehhaanikute töö kordades lihtsamaks, kuna nad ei pea tundide kaupa otsima probleemset süsteemi – tarkvara leiab nende eest üles probleemse koha ning mehhaanikud peavad lihtsalt välja selgitama täpse murekoha.

Mis aga kõige parem: diagnostika saab välja selgitada võimalikud tulevased murekohad, mistõttu on võimalik auto parandada ära enne, kui võimalik murekoht tekitab reaalse suure vea.

Automaatkäigukasti diagnostika – eluliselt oluline auto käekäigu jaoks

Üks kõige levinumaid diagnostikatöid puudutab automaatkäigukasti. Automaatkäigukast on siiski omamoodi müstika paljude juhtide jaoks: sa ei pea tegema midagi muud peale sõidurežiimi valimise. Mida aga teha siis, kui järsku linna vahel kruiisides hakkab auto näiteks „jõnksutama“?

Automaatkäigukasti diagnostika suudab mitte üksnes välja selgitada võimaliku probleemkoha, vaid aitab ennetada tulevasi probleeme. Kui diagnoosida probleem varakult ja see lahendada, on võimalik vältida potentsiaalselt tuhandetesse eurodesse küündivaid remondikulusid, mis võiksid tekkida siis, kui sõidad probleemse kastiga pikka aega edasi. Teinekord võib probleem peituda kas või mõnes elektroonilises komponendis – automaatkäigukasti puhul ei tohiks kindlasti viivitada diagnostikaga, vaid seda tuleks teha regulaarselt. Parem tasuda mõnikümmend eurot kiire diagnostika eest, kui maksta kinni käigukastivahetus!

Kui tihti ja kus teostada diagnostika Tallinnas või Tartus?

Enamus eksperte soovitavad auto diagnostikasse viia vähemalt kord aastas – näiteks korralise hoolduse ajal. Muidugi kui sul on kas või õhkõrn tunne nagu midagi oleks autoga valesti, tasuks diagnostika kohe teha.

Diagnostikat saab teostada mitmel pool üle Eesti. Üks variant on viia auto ametliku edasimüüja juurde. Kui sa ei soovi aga seda teha, tasub valida diagnostikakeskus, kellel on tugev taust ja hea maine: Tartus võib selleks olla näiteks Autodiagnostika OÜ, Tallinnas on valikuid aga veelgi rohkem, alates tunnustatud Autostaabist. Kui kahtlustad, et midagi on valesti, sea kindlasti samm diagnostikateenuse poole!