fbpx
Toode lisatud ostukorvi
Muuda sisu Edasi vormistama

Elektritööd

Mida hõlmavad endast auto elektritööd?

Kui paljud autojuhid mõtlevad auto puhul üksnes mootorile või ratastele, siis tegelikult on auto süda ja hing peidus elektrisüsteemis. Alates akust kuni juhtmete ja keerukate süsteemideni, elektrisüsteem juhib mitmeid olulisi funktsioone nagu näiteks auto käivitamine, tuled ja palju muud. Auto elektritööd hõlmavad seega üsna laia valdkonda ning võivad olla üsna ajakulukad ja keerulised.

Millal tuleb elektritööd ette võtta?

Auto elektrisüsteemi probleemide diagnoosimine ei pruugi olla alati väga lihtne, vähemalt mitte siis, kui sul pole käepärast keerukat diagnostikatarkvara. On aga mõned kindlad sümptomid, mis viitavad võimalikule probleemile elektrisüsteemis:

  1. Auto ei käivitu korralikult – see on kõige selgem märk, mille saab iga autojuht hõlpsalt tuvastada. Auto võib teha näiteks klõpsuvat või ragisevat häält käivitamisel (või tekib „turtsumine“). See võib tähendada, et aku või starter on vigane.
  2. Akuprobleemid – kui auto ei lähe käima, on üks kõige tavalisemaid murekohti aku. Kuna elektrisüsteem on aga üsna keeruline, ei pruugi aku olla sugugi probleemne. Seetõttu tasuks kõigepealt kontrollida kõiki aku ühendusjuhtmeid. Kui ka need on korras, tasub viia aku töökotta, et seda seal kontrollida ja välja selgitada, kas aku on tõesti vigane. Kui nii, tuleb lihtsalt hankida uus aku, kuid kui aku töötab, on probleem selgelt peidus kuskil mujal.
  3. Tuled ei tööta – tuled on kõige olulisem osa sinu auto elektrisüsteemis. Kui elektrisüsteemis on viga, võivad tuled muutuda hämaramaks. See võib tähendada, et tuledesse ei saadeta piisavalt tugevat laengut, lisaks muudele võimalikele probleemidele.
  4. Kaitsmed lähevad pidevalt läbi – kaitsmete läbiminemine on üsna tavaline, kuid kui see juhtub tihtipeale, võib see tähendada suuremat probleemi elektrisüsteemis. Kui sa oled pidanud kaitsmeid mitu korda vahetama lühikese aja jooksul, on kindlasti aeg ette võtta elektritööd.

Kas teha elektritöid ise või viia auto töökotta?

Paljudel autojuhtidel on vähemalt mingisugune kokkupuude auto elektrisüsteemiga – pirnide ja aku vahetamine on üsna igapäevane ülesanne, millega saab lihtsasti hakkama igaüks. See võib tekitada tunde, et ka suurema elektrisüsteemi probleemi korral saaks asjaga ise hakkama.

Nagu mainitud, siis auto elektrisüsteem koosneb mitmetest komponentidest ning isegi, kui sa oled elektriteemade osas nutikas, ei ole elektriprobleemide diagnoosimine ja parandamine ülesanne tavakasutaja jaoks. Fakt on see, et kui lased teha elektritööd Tallinnas professionaali juures, saab auto korda tunduvalt kiiremini, rääkimata sellest, et sa ei pea muretsema võimalike hilisemate probleemide pärast.

Aga mis siis, kui tahad näiteks auto elektritööd Tartus või mujal Eestis ette võtta? Ehkki elektritööd Tallinnas on levinud, saab töid ette võtta ka mujal. Auto elektrisüsteemide spetsialiste on kõikjal Eestis! Kui su autol on kas või väiksemaid elektriprobleeme, tasuks minna lähimasse töökotta, et lasta masinat diagnoosida. Ära kehita õlgu, kui auto ei käivitu hästi või tuled on hämarad – mida varem probleem lahendada, seda tõenäolisemalt väldid suuremaid muresid.