fbpx
Toode lisatud ostukorvi
Muuda sisu Edasi vormistama

Goodyeari uuring kaardistab seitset tüüpi sõidukijuhid

Goodyeari ning Londoni Majandus- ja Poliitteaduste kooli (LSE) poolt läbi viidud sotsiaalpsühholoogiline uurimus toob välja seitse erinevat sõidukijuhi tüüpi, kes esinevad liikluses.

Uuring eristab sõidukijuhte selle alusel, kuidas nad liikluses teiste sõidukijuhtidega suhtlevad ning nende sõidumaneeridele reageerivad. Uuring analüüsib, kuidas erinevad sõidukijuhid tulevad toime oma emotsioonidega ja võimaliku ebakindlusega liiklussituatsioonides. Euroopa autojuhtide seas läbi viidud küsitluste ja intervjuude põhjal selgitati välja need seitse sõidukijuhi tüüpi, mis ilmnevad liikluses siis, kui juhid omavahel suhtlevad:

Uuring

Uurimisprojekti juhtinud sotsiaalpsühholoogi dr Chris Tennanti sõnul peab sõidukijuht olema valmis suhtlema ka teiste juhtidega, mis muudab liikluse paljude jaoks ebakindlaks sotsiaalseks keskkonnaks. „Kuigi me võime muretseda teiste sõiduoskuste pärast, sõltub teiste käitumine ka sellest, mida me ise teeme. Liikluses esinevad isiksusetüübid on tegelikult vahendid, mida autojuhid kasutavad oma frustratsiooni ja tugevate tunnete maandamiseks. Kuid keegi sõidukijuhtidest ei ole sajaprotsendiliselt üks või teine tüüp. Olenevalt konkreetsest olukorrast ja vastaspoolest, võib enamik meist muuta liikluses suhtlemise viisi,“ selgitas Tennant.

“Enamus nendest käitumismudelitest võivad põhjustada ohtlikke olukordi liikluses. Et oma käitumist paremini kontrollida ja luua turvalisem keskkond nii iseendale kui teistele liiklejatele, on oluline mõista, millist tüüpi käitumine on meile omane ja mis olukorrad seda esile kutsuvad,” rääkis Goodyeari Euroopa, Lähis-Ida ja Aafrika piirkonna tarbesõidukirehvide valdkonna asepresident Olivier Rousseau.

LSE ja Goodyeari koostöös valmiv uuring koosneb mitmest osast. Uuringu esimese osa eesmärk on analüüsida, kuidas sõidukijuhid mõjutavad oma käitumisega kaasliiklejaid. Projekti teine osa viiakse läbi 15 Euroopa riigis ning selle tulemused valmivad oktoobris.